Badanie Samsung: Czego Polacy oczekują od nowoczesnych pralek?
17-03-2021
Pralki i suszarki wyposażone w sztuczną inteligencję, inne technologie skracające czas prania z zachowaniem skuteczności oraz pozwalające lepiej dbać o środowisko wzbudzają coraz większe zainteresowanie Polaków. Na co jeszcze zwracają uwagę konsumenci wybierając nowe urządzenia? Wyniki najnowszych badań Samsung komentuje futurolog Kacper Nosarzewski.
Energia i woda – to chcemy oszczędzać
Aż 67% Polaków wybierając nową pralkę zwraca uwagę na jej klasę energetyczną. Z kolei aż 58% konsumentów chciałoby, aby pralka zużywała mniej wody. Takie odpowiedzi podyktowane są nie tylko kwestiami związanymi z oszczędnością, ale także troską o środowisko. Rozwiązania, które pomagają w zmniejszeniu zużycia wody i energii znajdziemy w nowych pralkach Samsung. Energooszczędne oraz skuteczne pranie w niskiej temperaturze, dzięki aktywnej pianie zapewnia unikalna technologia Samsung – EcoBubble™. Mniej wody zużyjemy dzięki programowi Pranie optymalne AI, odmierzającym dokładnie tyle wody ile jest potrzebne dla danego załadunku prania. Co więcej pozwala na optymalne zużycie detergentów, ponieważ precyzyjnie dostosowuje ich ilość do poziomu zabrudzenia i wagi wsadu.
Konsumenci interesują się efektywnymi środowiskowo produktami z dwóch powodów. Po pierwsze, rośnie świadomość wpływu człowieka na środowisko i klimat. Po drugie, zainteresowanie akurat takimi pralkami jest po prostu wyrazem oszczędności – rosnące ceny prądu, a w przyszłości także spodziewany wzrost ceny wody, mają wpływ na te postawy. Co ciekawe, jedno z drugim jest ściśle powiązane – woda i prąd będą tym droższe, im więcej będziemy ich używać, bo kosztów środowiskowych nie da się odsuwać w czasie w nieskończoność – komentuje Kacper Nosarzewski.
Zgodnie z rytmem dnia
Jak wynika z badania Samsung, Polacy szukają pralek, które skracają czas prania. Takie rozwiązanie byłoby przydatne aż dla 70% konsumentów. Z kolei 36% badanych twierdzi, że większość programów w pralkach trwa zbyt długo. Samsung wychodzi naprzeciw tym potrzebom, oferując urządzenia z QuickDrive™, która skraca czas cyklu prania nawet o 50%, przy zachowaniu tej samej skuteczności. Jest to możliwe dzięki specjalnej konstrukcji bębna Q-drum™ lub większej ilości aktywnej piany, za co odpowiada technologia Q-bubble™.
Sto lat temu pranie w większości gospodarstw domowych było całodziennym zajęciem, nierzadko angażującym kilka osób jednocześnie. Jeszcze trzydzieści, czterdzieści lat temu w wielu polskich domach nie było pralek z funkcją wirowania i na pranie nadal składało się kilka odrębnych czynności! Świat się zmienił, teraz pralka “potrafi” więcej, ale czasu wciąż nam brakuje, więc programy muszą być coraz krótsze i zapewniać taką samą skuteczność. Z ciekawością patrzymy na to, co przyniesie przyszłość, szczególnie, że zmiany w tym zakresie zachodzą bardzo dynamicznie. Tak jak zmieniają się nasze nawyki i przyzwyczajenia, tak ewoluują technologie jutra. Obecnie jednym z najciekawszych rozwiązań na rynku jest zastosowanie w pralkach sztucznej inteligencji, dzięki któremu urządzenie uczy się nawyków użytkownika i personalizuje ustawienia konkretnie pod niego. – mówi Kacper Nosarzewski.
W idealnej harmonii
Dla 39% badanych istotne jest, aby np. pralka nie była głośna, co w przypadku pralek Samsung gwarantuje m.in. silnik Digital Inverter objęty 10-letnią gwarancją i technologia VRT Plus redukująca poziom drgań nawet przy wysokich obrotach. To szczególnie istotne teraz, gdy takie obowiązki, jak pranie wykonujemy w ciągu dnia, w przerwie od pracy, czy opieki nad dziećmi.
Polacy coraz bardziej otwarci są na rozwiązania typu smart, które znacznie ułatwiają wykonywanie obowiązków domowych. 45% respondentów wskazuje, że inteligentne uczenie nawyków związanych z praniem, zapamiętywanie programów i sugerowanie odpowiednich ustawień, to cecha, na którą zwróciliby uwagę przy wyborze pralki. Z kolei dla 41% badanych korzyścią jest współpraca pralki z suszarką, dzięki technologii AI Panel Control, która sugeruje program suszenia w zależności od wybranego programu prania.
Pranie to sprawa, którą delegujemy względnie niechętnie, bo dotyczy intymnej sfery ubrań, a one mają styczność z naszym ciałem. To świetny obszar do zagospodarowania przez nowe formy sztucznej inteligencji. Algorytmy, które pomagają nam w praniu i zapamiętują nasze nawyki świetnie się w to wpisują. Można rzec, że sztuczna inteligencja w domowych urządzeniach staje się dodatkowym, pomocnym domownikiem. A tzw. wirtualni asystenci, czyli kolejne generacje systemów sztucznej inteligencji wspierające nas w podejmowaniu decyzji mogą wyręczyć nas w planowaniu i nadzorowaniu wielu funkcji, w tym prania – mówi Kacper Nosarzewski.
O badaniu:
Badania zostało przeprowadzone dla firmy Samsung przez agencję ARC Rynek i Opinia. Badanie zostało zrealizowane w dniach 25.11.2020 do 2.12.2020 na reprezentatywnej grupie Polaków posiadających pralkę w gospodarstwie domowym N=1003 metodą wywiadów internetowych CAWI.
Kacper Nosarzewski:
Jest partnerem w firmie badawczej 4CF Strategic Foresight i członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością. Doradza w dziedzinie foresightu strategicznego instytucjom międzynarodowym, takim jak NATO, UNESCO, UNDP oraz przedsiębiorstwom i organizacjom pozarządowym. Prowadził projekty badawcze, warsztaty i szkolenia dla przedsiębiorstw m.in. z branż: energetycznej, FMCG, logistycznej, finansowej, budowlanej, farmaceutycznej, wysokich technologii i zbrojeniowej, a także projekty militarne w Polsce i Holandii.