Wiadomości branżowe

Czekając na katastrofę

Nowy sondaż Ontracka* – wiodącego dostawcy usług odzyskiwania danych na świecie, pokazuje, że większość użytkowników komputerów traci dane na własne życzenie. Pomimo faktu, że 79 proc. respondentów uważa dane zgromadzone w swoich komputerach za ważne, a 40 proc. za bezcenne – większość z nich nie zabezpiecza danych lub robi to niewłaściwie. - Jak wynika z naszych doświadczeń każdej minuty na świecie tracone są dane o pojemności 2 giga bajtów – mówi Paweł Odor, główny specjalista Ontrack Odzyskiwanie Danych. – Takie statystyki pokazują, że awaria dysku twardego jest tylko kwestią czasu. Jeszcze nigdy użytkownicy urządzeń elektronicznych, głównie komputerów, nie zapisywali w nich tak ważnych danych jak teraz, dlatego każdy powinien zdawać sobie sprawę z wysokiego prawdopodobieństwa ich utraty – dodał Paweł Odor.  Niestety przeprowadzony przez Ontracka sondaż pokazuje, że wysoki stopień zabezpieczenia danych elektronicznych to rzadkość. 58 proc. użytkowników komputerów pytanych jak długo planują korzystać ze swoich urządzeń odpowiadała „dopóki nie padnie”. 

Nowy sondaż Ontracka* ? wiodącego dostawcy usług odzyskiwania danych na świecie, pokazuje, że większość użytkowników komputerów traci dane na własne życzenie. Pomimo faktu, że 79 proc. respondentów uważa dane zgromadzone w swoich komputerach za ważne, a 40 proc. za bezcenne ? większość z nich nie zabezpiecza danych lub robi to niewłaściwie.

 – Jak wynika z naszych doświadczeń każdej minuty na świecie tracone są dane o pojemności 2 giga bajtów ? mówi Paweł Odor, główny specjalista Ontrack Odzyskiwanie Danych. ? Takie statystyki pokazują, że awaria dysku twardego jest tylko kwestią czasu. Jeszcze nigdy użytkownicy urządzeń elektronicznych, głównie komputerów, nie zapisywali w nich tak ważnych danych jak teraz, dlatego każdy powinien zdawać sobie sprawę z wysokiego prawdopodobieństwa ich utraty ? dodał Paweł Odor.

 Niestety przeprowadzony przez Ontracka sondaż pokazuje, że wysoki stopień zabezpieczenia danych elektronicznych to rzadkość. 58 proc. użytkowników komputerów pytanych jak długo planują korzystać ze swoich urządzeń odpowiadała ?dopóki nie padnie?.  To w połączeniu z faktem, iż 63 proc. osób archiwizuje dane mniej niż raz w miesiącu, a 23 proc. nigdy nie robi kopii zapasowej danych pozwala sądzić, że nasze dane nie są i nie będą w najbliższym czasie bezpieczne.

 – W sytuacji, kiedy wszystkie niezbędne narzędzia do zabezpieczenia danych są dostępne, czekanie na wyeksploatowanie komputera lub brak zabezpieczania danych jest działaniem karkołomnym. 60 proc. respondentów sondażu utraciło wcześniej dane, jednak nadal nie zabezpiecza ich właściwie. Jak widać nasze nawyki w tym zakresie powinny ulec radykalnej zmianie ? dodał Paweł Odor.

 Eksperci Ontracka opracowali pakiet podstawowych porad, które pozwolą zminimalizować prawdopodobieństwo utraty danych:

 Rób regularnie kopie zapasowe (ang. back up) ? kopie zapasowe strategicznych danych powinny być robione co najmniej raz w tygodniu dla pewności, że najważniejsze pliki w archiwum są aktualne. Pamiętaj, że 64 proc. użytkowników komputerów w zeszłym roku utraciło dostęp do danych w wyniku problemów z komputerem. Archiwizowanie danych raz w miesiącu lub rzadziej pozostawia zbyt wiele przypadkowi.

A to już wiesz?  Nowa Amica na Nowy Rok

 Testuj archiwa danych  ? pomimo faktu, że część użytkowników komputerów przygotowuje kopie zapasowe danych, aż 45 proc. z nich nie sprawdza, czy archiwizowane pliki zostały poprawnie zapisane. Często zdarza się, że kopii strategicznych danych nie da się otworzyć.

 Trzymaj kopie zapasowe w innej lokalizacji niż komputer  ? to ważna wskazówka szczególnie dla tych osób, które mieszkają w miejscach zagrożonych m.in. powodzią. Tylko 17 proc. respondentów sondażu przyznało, że trzymają kopie zapasowe w innym miejscu niż to, w którym działa komputer. Pozostałe osoby w przypadku zalania lub spalenia straciłyby dane zapisane w komputerze oraz ich kopie trzymane obok.

 Sprawdzaj kondycję swojego komputera ? nie czekaj na to, aż twój komputer się zepsuje. Na rynku jest wiele programów diagnostycznych, które monitorują pracę poszczególnych elementów komputera oraz sygnalizują potencjalne zagrożenie awarii, która może w konsekwencji doprowadzić do utraty danych.

 Rozważ skorzystanie z pomocy specjalistów ? zdarza się, że pomimo zabezpieczeń tracimy dane. Warto wtedy rozważyć pomoc profesjonalistów w odzyskaniu strategicznych informacji. 27 proc. respondentów sondażu Ontracka nie zrobiło nic po utracie danych, a tylko 4 proc. z nich skontaktowało się z firmą odzyskiwania danych. W przypadku utraty danych warto poprosić specjalistów przynajmniej o poradę. W Polsce działa bezpłatna infolinia odzyskiwania danych 0800 90 90 90.###

* W czerwcu 2006 roku Ontrack przeprowadził sondaż na grupie 1,400 użytkowników komputerów.

 

Źródło Kroll Ontrack. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy