Wiadomości branżowe

Ericsson w Polsce – IP story. Rozwój rynku IP w Polsce w oparciu o rozwiązania firmy Ericsson.

 Paradoksalnie ograniczenia prawne dotyczące udziału firmy Ericsson w rozwoju tradycyjnych sieci telefonicznych w Polsce rozbudowały doświadczenie pracowników firmy w dziale transmisji danych. Kolejne podpisane umowy potwierdzają jedynie uznanie dla umiejętności i działań biznesowych firmy Ericsson w Polsce. PrzesłankiPozycja firmy Ericsson w Polsce w dziedzinie transmisji danych opiera się na dwóch elementach. Pierwszy to umiejętności i wiedza inżynierska pracowników polskiego biura potwierdzone nie tylko certyfikatami producentów sprzętu, ale przede wszystkim udanymi wdrożeniami u największych polskich operatorów. Wyzwaniem wszystkich implementacji było zapewnienie współpracy z już istniejącymi systemami konkurencji.  Drugą zaletą decydującą o kolejnych kontraktach są strategiczne umowy firmy Ericsson z partnerami takimi jak Juniper Networks, Micromuse, NetScreen, Extreme Networks. Juniper Networks jest drugim na świecie największym producentem w dziedzinie infrastruktury operatorskiej IP. Potwierdzeniem polskich kompetencji i strategicznego partnerstwa jest fakt, że Ericsson brał udział we wszystkich implementacjach

 

Paradoksalnie ograniczenia prawne dotyczące udziału firmy Ericsson w rozwoju tradycyjnych sieci telefonicznych w Polsce rozbudowały doświadczenie pracowników firmy w dziale transmisji danych. Kolejne podpisane umowy potwierdzają jedynie uznanie dla umiejętności i działań biznesowych firmy Ericsson w Polsce.

 

Przesłanki

Pozycja firmy Ericsson w Polsce w dziedzinie transmisji danych opiera się na dwóch elementach.

Pierwszy to umiejętności i wiedza inżynierska pracowników polskiego biura potwierdzone nie tylko certyfikatami producentów sprzętu, ale przede wszystkim udanymi wdrożeniami u największych polskich operatorów. Wyzwaniem wszystkich implementacji było zapewnienie współpracy z już istniejącymi systemami konkurencji.

 

Drugą zaletą decydującą o kolejnych kontraktach są strategiczne umowy firmy Ericsson z partnerami takimi jak Juniper Networks, Micromuse, NetScreen, Extreme Networks. Juniper Networks jest drugim na świecie największym producentem w dziedzinie infrastruktury operatorskiej IP.

Potwierdzeniem polskich kompetencji i strategicznego partnerstwa jest fakt, że Ericsson brał udział we wszystkich implementacjach ruterów Juniper w Polsce.

 

Wdrożenia

Ericsson w Polsce rozpoczął swoją działalność w obszarze transmisji danych w połowie lat 90-tych. Początkowo firma działała jako dostawca i integrator systemów dla średnich operatorów i dużych korporacji. Obszar aktywności obejmował przede wszystkim sektor akademicki, bankowy i energetyczny. Przykładowe projekty obejmowały budowę sieci ATM (Warman 1994), a jeszcze wcześniej X.25 (Telbank 1992) lub korporacyjnych sieci IP transmitujących obok danych również głos (duży polski bank 1995).

 

W 1999 roku firma Ericsson podpisała dwa pierwsze kontrakty obejmujące swoim zakresem budowę dostępu do sieci IP (Internetu). Pierwsza umowa dotyczyła dostawy systemu Ericsson HIS dla Telekomunikacji Polskiej na potrzeby usługi Szybki Dostęp do Internetu (SDI). W trakcie tego projektu kilkadziesiąt tysięcy abonentów TP S.A. uzyskało po raz pierwszy masowy, stały dostęp do Internetu z szybkością 115kbit/s. Usługa SDI oparta na technologii HIS była prekursorem usługi Neostrada.

A to już wiesz?  Freixenet Sp. z o.o. podpisał umowę z MaDoNet na realizacje projektu nowej strony internetowej

 

Drugi kontrakt z obszaru IP podpisany w 1999 r. obejmował budowę sieci szkieletowej i dostępu wdzwanianego (dial-up) dla firmy Netia. Usługa ta znana jest abonentom pod nazwą rynkową Internetia.

 

Przełomowym wydarzeniem, umacniającym pozycję firmy Ericsson na rynku IP w Polsce było podpisanie w 2000 r. umowy z Telekomunikacją Polską na dostawę ruterów do sieci szkieletowej POLPAK. Była to pierwsza sprzedaż ruterów firmy Juniper Networks w Polsce i jednocześnie pierwsze w Polsce rutery zdolne obsłużyć interfejsy 10Gbit/s.

 

Obecnie niemal cała infrastruktura IP: szkieletowa, brzegowa i styki międzyoperatorskie Telekomunikacji Polskiej, działa w oparciu o rutery Juniper zaimplementowane przez specjalistów z firmy Ericsson wspólnie z TP.

 

Kompetencje firmy Ericsson i systemy IP Juniper Networks zyskały również uznanie wśród innych polskich operatorów. Aktualnie sprzęt dostarczony przez Ericsson jest używany m.in. przez NASK, Telbank, GTS Internet Partners, znaczące ośrodki akademickie (ICM, MANy w Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu, Lublinie),Interia.pl, ATMAN oraz Pro-Futuro.

 

Polskie biuro firmy Ericsson równolegle zrealizowało w latach 2000-2002 projekty z obszaru transmisji danych dla Grupy Elektrim (ogólnokrajowa sieć IP/ATM z dostępem wdzwanianym z wykorzystaniem przełączników ATM Ericsson AXD 301 i serwerów dostępowych Ericsson Tigris) oraz firmy Energis, gdzie obok sieci transmisyjnej DWDM/SDH został dostarczony również system dostępu wdzwanianego.

 

Polscy operatorzy stosują rutery Juniper serii M/T dostarczone przez Ericssona zarówno do obsługi tradycyjnego Internetu w szkielecie sieci o przepływnościach STM-16, Gigabit Ethernet, STM-4, na stykach międzyoperatorskich BGP, jak również jako punkt dostępowy do usług dla klientów instytucjonalnych i indywidualnych. Z wykorzystaniem tych ruterów świadczone będą między innymi usługi Wirtualnych Sieci Prywatnych w oparciu o MPLS. Istnieje również możliwość wprowadzenia usług z gwarancją jakości QoS. Natomiast rutery Juniper serii E, dostarczone przez firmę Ericsson dla Telekomunikacji Polskiej na potrzeby usług Neostrada i Internet DSL odpowiedzialne są za obsługę użytkowników ADSL. Dopełnieniem infrastruktury obsługującej ADSL jest system konsoli wyboru usług oparty na aplikacji SDX.

A to już wiesz?  Ericsson podpisał kontrakt z nigeryjskim operatorem RelTel na dostawę rozwiązania CDMA2000 1X.

 

Kalendarium umów IP firmy Ericsson w Polsce

 

Październik 1999 Kontrakt z NetiaTelekom S.A. na sieć szkieletową IP oraz kompleksową platformę dla usługi wdzwanianego dostępu do Internetu faza 1

 

Kwiecień 2000 Kontrakt z Netia Telekom S.A. na rozbudowę sieci szkieletowej oraz rozbudowę pojemności platformy wdzwanianego dostępu do Internetu faza 2 i 3

 

Sierpień 2000 Przełomowy kontrakt z TP na ogólnokrajową nowoczesną sieć szkieletową IP w oparciu o rutery firmy Juniper.

 

Sierpień 2000 umowa z Elektrim S.A. na realizację sieci opartej o technologię ATM/IP

 

Styczeń 2001 Kontrakt z TP o wartości 2 mln. EURO na dostawę, instalację i uruchomienie ruterów w warstwie dostępowej sieci IP.

 

Sierpień 2001 Rozszerzenie umowy z Telekomunikacją Polską S.A. z sierpnia 2000 na rozbudowę sieci Polpak-T.

 

Kwiecień 2002  – Kontrakt z Energis Polska Sp. z o.o. na platformę dla usługi wdzwanianego dostępu do Internetu.

 

Wrzesień 2002 Umowa ramowa na sprzęt i oprogramowanie IP z TP o wartości 35 mln. EURO.

 

Grudzień 2002 Kontrakt z TP o wartości 16 mln. PLN na dostawę, instalację i uruchomienie sieci ruterów usługowych ERX 1400.

 

Luty 2003 Kontrakt z TP S.A. na wdrożenie system nadzoru (GFM) w sieci POLPAK-T. Projekt dotyczył systemu Netcool firmy Micromuse.

 

Maj 2003 kontrakt z Polkomtel S.A. na dostawę, instalację i integrację Systemu Zarządzania Zdarzeniami w sieci Plus GSM w oparciu o system SLM.

 

Listopad 2003 umowa ramowa z Netia S.A. na dostawę rozwiązań dla sieci szkieletowej IP oraz wielousługowych ruterów dostępowych IP firmy Juniper Networks.

Źródło Ericsson Sp. z o.o.. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy