Wiadomości branżowe

Europolis. Inteligentne miasta przyszłości już w najbliższy piątek

Europolis. Inteligentne miasta przyszłości już w najbliższy piątek
Już w najbliższy piątek, 13 czerwca o godz. 10.30 w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie spotkają się przedstawiciele władz kilkudziesięciu polskich i zagranicznych miast, by rozmawiać o najważniejszych wyzwaniach współczesnych metropolii w zakresie ograniczania emisji dwutlenku węgla. Podczas drugiej edycji konferencji „Europolis. Inteligentne miasta przyszłości” przedstawione zostaną niskoemisyjne rozwiązania, które mogą stać się inspiracją oraz źródłem wiedzy dla wszystkich zainteresowanych zrównoważonym rozwojem nowoczesnych miast.Oto kilka przykładów inteligentnych rozwiązań, które ograniczają emisję CO2 w europejskich miastach.W 2011 roku Budapeszt jako pierwsze miasto na Węgrzech dołączył do grona miast uczestniczących w programie Low Emission Zones (Strefy Niskiej Emisji Komunikacyjnej). Do strefy znajdującej się w centrum miasta wjechać mogą jedynie samochody z potwierdzoną niską emisją spalin. W programie tym  uczestniczy już 216 miast z 12 państw.Władze stolicy Danii postawiły przed sobą bardzo ambitny cel. Do 2025 roku chcą tak ograniczyć emisję CO2 w Kopenhadze, aby miasto stało się

Już w najbliższy piątek, 13 czerwca o godz. 10.30 w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie spotkają się przedstawiciele władz kilkudziesięciu polskich i zagranicznych miast, by rozmawiać o najważniejszych wyzwaniach współczesnych metropolii w zakresie ograniczania emisji dwutlenku węgla. Podczas drugiej edycji konferencji ?Europolis. Inteligentne miasta przyszłości? przedstawione zostaną niskoemisyjne rozwiązania, które mogą stać się inspiracją oraz źródłem wiedzy dla wszystkich zainteresowanych zrównoważonym rozwojem nowoczesnych miast.

Oto kilka przykładów inteligentnych rozwiązań, które ograniczają emisję CO2 w europejskich miastach.

W 2011 roku Budapeszt jako pierwsze miasto na Węgrzech dołączył do grona miast uczestniczących w programie Low Emission Zones (Strefy Niskiej Emisji Komunikacyjnej). Do strefy znajdującej się w centrum miasta wjechać mogą jedynie samochody z potwierdzoną niską emisją spalin. W programie tym  uczestniczy już 216 miast z 12 państw.

Władze stolicy Danii postawiły przed sobą bardzo ambitny cel. Do 2025 roku chcą tak ograniczyć emisję CO2 w Kopenhadze, aby miasto stało się pod tym względem neutralne i nie zanieczyszczało środowiska spalinami. Aż 75% redukcji emisji CO2 ma pochodzić z zastępowania tradycyjnych źródeł energii odnawialnymi.

W Brukseli od 2007 roku realizuje się program Exemplary Buildings (Wzorcowe Budynki). Poprzez dofinansowania i udzielanie fachowych porad miasto wspiera budowę nowych budynków oraz renowację już istniejących tak, aby budynki te zużywały mniej energii i produkowały mniej spalin. Udało się w ten sposób znacząco ograniczyć emisję CO2  jednocześnie tworząc ponad tysiąc nowych miejsc pracy.

W ciągu dwóch lat w Warszawie powstał ósmy co do wielkości system bezobsługowych wypożyczalni rowerów. Składa się na niego 173 stacji (ciągle powstają kolejne) wyposażonych w 2650 rowerów, wypożyczanych za symboliczne kwoty 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, przez 9 miesięcy w roku. Jeśli chodzi o wygodę korzystania z tego rodzaju usługi, Warszawa znalazła się w pierwszej dziesiątce miast świata wg USA Today.

A to już wiesz?  NetSprint szuka plików .doc i .pdf

?Konferencja ?Europolis. Inteligentne miasta przyszłości? jest platformą do debaty między tymi, którym zależy na poprawie jakości życia mieszkańców. Jest to możliwe tylko przy wspólnym zaangażowaniu władz miast, ekspertów, przedstawicieli biznesu oraz mieszkańców.? ? mówi Prezes Fundacji Schumana Anna Radwan. Dlatego organizatorzy zaprosili do partnerstwa Komisję Europejską, Ośrodek Dialogu i Analizy THINK-TANK oraz firmy komercyjne. W tym roku partnerami konferencji są MasterCard, PKN Orlen, RWE i Siemens.

?Energia jest sercem obecnych miast, zapewniając ich przemianę. Energia napędza rozwój aglomeracji przyszłości, które stają się bardziej nowoczesnym i przyjaźniejszym miejscem do życia.? ? mówi Filip Thon, Prezes Zarządu RWE Polska S.A. ?Już dziś RWE wprowadza innowacyjne rozwiązania, poprzez stymulowanie rozwoju odnawialnych źródeł energii i wytwarzania rozporoszonego. Dodatkowo jesteśmy zaangażowani w rozwój inteligentnych sieci przesyłowych, rozwiązań dla domów przyszłości, zero-emisyjnych budynków i zielonego transportu, za pośrednictwem E-mobility.? ? dodaje Filip Thon.

?W MasterCard nieustannie pracujemy nad rozwiązaniami technologicznymi wspierającymi rozwój nowoczesnych, inteligentnych miast. Współpracujemy z lokalnymi władzami na rzecz podnoszenia efektywności infrastruktury miejskiej, w tym m.in. transportu publicznego, jako jednego z najistotniejszych elementów współczesnego, niskoemisyjnego miasta. Konferencja Europolis stanowi doskonałą platformę dyskusji pomiędzy przedstawicielami miast, organizacji pozarządowych i biznesu, dlatego z przyjemnością dołączyliśmy do grona partnerów tegorocznej edycji wydarzenia? ? mówi Michał Skowronek, Dyrektor Generalny na Polskę i Kraje Bałkańskie w MasterCard Europe.

?Dla Siemensa inteligentne technologie w miastach to nie wirtualna, odległa w czasie rzeczywistość ? to absolutna konieczność. I tym zajmujemy się w praktyce. Optymalne wykorzystanie istniejącej infrastruktury wymaga innowacyjnych rozwiązań, które my oferujemy i wdrażamy już dziś. Dlatego bierzemy udział w projektach stawiających sobie za cel budowę zrównoważonego otoczenia teraz
i w przyszłości.?-
deklaruje Marek Bielski, Członek Zarządu, Dyrektor Sektora Infrastructure & Cities, Siemens Sp. z o.o.


dostarczył infoWire.pl

Źródło Headlines. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy