Wiadomości branżowe

Jak łatwo zaprojektować energooszczędny dom

Xella Polska, we współpracy z firmą Multimedia Communication, przygotowała kolejne narzędzie przeznaczone dla architektów i inżynierów - konstruktorów. Tym razem jest to program umożliwiający określenie etykiety energetycznej budynku. Pozwala on również na analizowanie poprawiania się jakości energetycznej obiektu, w miarę wprowadzania zmian i poprawek w projekcie.Program umożliwia obliczanie etykiety energetycznej w formule „step by step". Użytkownik podaje parametry geometryczne, materiałowe oraz własności systemów grzewczych, co w efekcie pozwala na porównanie obliczanego obiektu z tzw. budynkiem referencyjnym. Przyjmuje się, że dla budynku referencyjnego wskaźnik zintegrowanej charakterystyki energetycznej, czyli wielkość etykiety, wynosi 1,00. Proponowana klasa/etykieta: D. Budynki, których charakterystyka jest lepsza od charakterystyki budynku referencyjnego, będą posiadały klasę energetyczną z zakresu A-C, natomiast budynki o charakterystyce gorszej - klasę energetyczną z zakresu E-G. Po wyznaczeniu certyfikatu możliwe jest jego modyfikowanie poprzez edycję np. warstw w przegrodach, wymianę systemu grzewczego itp.To unikatowe narzędzie powstało przy współpracy naukowej pod nadzorem

Xella Polska, we współpracy z firmą Multimedia Communication, przygotowała kolejne narzędzie przeznaczone dla architektów i inżynierów – konstruktorów. Tym razem jest to program umożliwiający określenie etykiety energetycznej budynku. Pozwala on również na analizowanie poprawiania się jakości energetycznej obiektu, w miarę wprowadzania zmian i poprawek w projekcie.

Program umożliwia obliczanie etykiety energetycznej w formule „step by step". Użytkownik podaje parametry geometryczne, materiałowe oraz własności systemów grzewczych, co w efekcie pozwala na porównanie obliczanego obiektu z tzw. budynkiem referencyjnym. Przyjmuje się, że dla budynku referencyjnego wskaźnik zintegrowanej charakterystyki energetycznej, czyli wielkość etykiety, wynosi 1,00. Proponowana klasa/etykieta: D. Budynki, których charakterystyka jest lepsza od charakterystyki budynku referencyjnego, będą posiadały klasę energetyczną z zakresu A-C, natomiast budynki o charakterystyce gorszej – klasę energetyczną z zakresu E-G. Po wyznaczeniu certyfikatu możliwe jest jego modyfikowanie poprzez edycję np. warstw w przegrodach, wymianę systemu grzewczego itp.

To unikatowe narzędzie powstało przy współpracy naukowej pod nadzorem Politechniki Śląskiej i – z uwagi na trwający proces ostatecznego zatwierdzania algorytmów do tworzenia certyfikatów – jest sukcesywnie modyfikowane, z uwzględnianiem najnowszych wytycznych.

Etykieta energetyczna budynku jest wprowadzana w Polsce zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego 2002/91/EC.

Dyrektywa 2002/91/EC w sprawie charakterystyki energetycznej budynków wynika z przekonania, że ocena energetyczna pojedynczego budynku (mieszkania) wpłynie na globalne obniżenie zużycia energii, a co za tym idzie – ograniczy poziom emisji gazów cieplarnianych. Jest to jedyny ratunek przed groźbą globalnego ocieplenia klimatu – mówi Robert Janiak, Product Manager Xella Polska. – Zadaniem dyrektywy jest uświadomienie użytkownikom budynków, że mają oni nie tylko możliwość poprawienia swoich warunków mieszkaniowych, ale też znacznego ograniczenia kosztów związanych z eksploatacją budynków. Głównym elementem systemu oceny energetycznej jest świadectwo energetyczne budynku, czyli wydany przez upoważnionego eksperta dokument charakteryzujący jego jakość z punktu widzenia zapotrzebowania na energię – dodaje Robert Janiak.

A to już wiesz?  Samsung Galaxy S6 i Galaxy S6 Edge dostępne w Polsce

Autorzy programu, we współpracy ze Studiem Atrium z Bielska Białej, przygotowali również duży zbiór przykładów – projektów domów gotowych, dla których wprowadzone zostały wszystkie parametry geometryczno – budowlane, a użytkownik ma możliwość dowolnego ich modyfikowania.

Program dostępny jest na stronie http://www.xella.pl/.

Więcej informacji na temat etykiety energetycznej budynku i certyfikacji znajduje się na stronie http://www.termodom.pl/.

Projekt wspierają również inni producenci materiałów budowlanych: Fakro, Rockwool, Dryvit, Sto, maxi, a także Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń oraz największa polska firma energetyczna PGE SA.

###

Firma XELLA Polska Sp. z o.o. oferuje produkty marki YTONG i SILKA, stosowane w budownictwie mieszkaniowym. Produkcja materiałów odbywa się w 13 nowoczesnych zakładach na terenie całej Polski. Sprzedaż firma Xella prowadzi poprzez sieć dystrybucji na terenie całego kraju oraz w krajach takich jak: Litwa, Łotwa, Ukraina, obwód Kaliningradzki. W grupie zatrudnionych jest około 870 osób.

Więcej informacji w serwisach: www.xella.pl, www.xella20cm.pl, www.budowane.pl, www.portalrolniczy.pl, www.miastonoca.budowane.pl oraz na blogu: blog.xella.pl/budujemy.

 

<

p align=”center”>###

Multimedia Communication Sp. z o.o. – firma IT działająca od 2000 roku, specjalizująca się w tworzeniu oprogramowania przeznaczonego dla inżynierów i projektantów z branży budowlanej.

Źródło Xella Polska. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy