5G

Jak zmniejszyć stopień wykorzystania energii w sieciach 5G

Jak zmniejszyć stopień wykorzystania energii w sieciach 5G
Według analiz firmy Vertiv do 2025 r. ruch danych w sieciach komórkowych wzrośnie globalnie prawie czterokrotnie w porównaniu z rokiem 2020. Spowoduje to ogólny wzrost zużycia energii w sieci o 150-170%. Jej ogólne wykorzystanie będzie wyższe, gdyż standard 5G zostanie wprowadzony na znacznie szerszą skalę niż wcześniejsze generacje. W efekcie, jak podaje IHS Markit, 92% kosztów operacyjnych telekomów pochłaniają wydatki na energię. Jej oszczędzanie powinno więc stać się priorytetem. Eksperci Vertiv wskazują na działania, które można wdrożyć już dziś, aby szybko zmniejszyć rosnące

Jak zmniejszyć stopień wykorzystania energii w sieciach 5G

Na pierwszych etapach wdrażania sieci 5G operatorzy telekomunikacyjni słusznie podkreślali, że nowy standard jest do 90% bardziej wydajny niż 4G. Należy jednak mieć na uwadze, że sieć 5G zostanie wprowadzona na znacznie szerszą skalę niż wcześniejsze generacje, więc ogólne zużycie energii w sieci będzie wyższe, nawet jeśli same urządzenia będą znacznie bardziej wydajne. W efekcie, jak podaje IHS Markit, 92% kosztów operacyjnych telekomów pochłaniają wydatki na energię. Jej oszczędzanie powinno więc stać się priorytetem.

Analizy firmy Vertiv mówią, że do 2025 r. ruch danych w sieciach komórkowych wzrośnie globalnie prawie czterokrotnie w porównaniu z rokiem 2020 i spowoduje ogólny wzrost zużycia energii w sieci o 150-170%. Operatorzy telekomunikacyjni zdają sobie sprawę z nadchodzących zmian – zaistnienie tego faktu potwierdziło 94% z nich. IHS Markit szacuje też, że standard 5G wygeneruje 13,2 biliona dolarów w globalnej produkcji gospodarczej do 2035 roku, więc pośpiech w jego wdrażaniu jest zrozumiały.

Nie ma złotego środka prowadzącego do zmniejszenie zużycia energii w sieciach 5G, ale istnieją kroki, które operatorzy mogą podjąć, aby dokonać oszczędności.
Korzystanie ze sprzętu o wysokiej wydajności –Wymiana starszych systemów zasilania prądem stałym na nowsze, wysokowydajne modele, może poprawić efektywność energetyczną o 5-6%. Wszystkie decyzje dotyczące zaopatrzenia w energię obiektów korzystających z 5G powinny być podejmowane z uwzględnieniem osiągnięcia efektywności energetycznej.

Korzystanie z energooszczędnych funkcji – Nowoczesny sprzęt często wyposażony jest w funkcje oszczędzania energii, które zbyt często są ignorowane. Na przykład, współczesne systemy zasilania prądem stałym są zdolne do bardziej zaawansowanego zarządzania energią niż starsze systemy. Jednak operatorzy często pomijają te możliwości.

Korzystanie z nowoczesnych obudów – Fizyczna konstrukcja tradycyjnych środowisk telekomunikacyjnych nie jest przyjazna dla rozwiązań IT, ale mniejsze, nowoczesne obudowy są zaprojektowane tak, aby chronić wrażliwy sprzęt przed warunkami środowiskowymi i mogą być wyposażone w techniki chłodzenia dostosowane do każdej lokalizacji.

A to już wiesz?  5G przyspieszy inteligentny rozwój obszarów wiejskich

Przejście na akumulatory litowo-jonowe (Li-Ion) – Akumulatory litowo-jonowe są mniejsze i mogą pracować w wyższych temperaturach niż tradycyjne akumulatory kwasowo-ołowiowe z regulacją zaworową (VRLA), dzięki czemu zmniejszają zapotrzebowanie na energię potrzebną do chłodzenia. Umożliwiają też oszczędzanie energii w godzinach szczytu i podobne strategiczne czynności dotyczące zarządzania energią. Są też trwalsze niż VRLA, więc rzadziej trzeba je wymieniać. W efekcie zmniejsza się także emisja dwutlenku węgla związana z tymi czynnościami.

Są to działania, które operatorzy mogą wdrożyć już dziś, aby szybko zmniejszyć zużycie energii i koszty. Jednak same w sobie nie zrekompensują one w pełni wzrostu konsumpcji energii związanego z wdrożeniem 5G. Ostatecznie należy mieć nadzieję, że większa szybkość i przepustowość sieci pozwoli użytkownikom na zidentyfikowanie i przyjęcie koniecznych środków oszczędzania energii we wszystkich obszarach życia. Koncepcja ta oraz wszystkie opisane powyżej środki oszczędzania energii zostały szerzej omówione w dokumencie Vertiv i STL Partners: „Why Energy Management Is Critical to 5G Success”.

***
O firmie Vertiv
Vertiv (NYSE: VRT) oferuje rozwiązania z zakresu infrastruktury IT, oprogramowania, analityki, a także szereg usług, które zapewniają nieprzerwane i optymalne działanie kluczowych systemów swoich klientów oraz ich rozwój, wraz ze wzrostem biznesu. Vertiv rozwiązuje najważniejsze wyzwania stojące przed administratorami centrów danych, sieci komunikacyjnych oraz obiektów komercyjnych i przemysłowych, za pomocą oferowanych systemów z zakresu zasilania, chłodzenia, infrastruktury informatycznej oraz usług wspierających środowiska chmurowe i brzegowe. Siedziba firmy Vertiv znajduje się w Columbus (Ohio, USA). Firma zatrudnia globalnie około 20 tys. osób i prowadzi działalność w ponad 130 krajach.

Oświadczenie dotyczące przyszłości
Niniejsza informacja zawiera stwierdzenia dotyczące przyszłości w rozumieniu ustawy Private Securities Litigation Reform Act z 1995 r., sekcji 27 ustawy Securities Act oraz sekcji 21E ustawy Securities Exchange Act. Stwierdzenia te mają jedynie charakter przewidywań. Rzeczywiste wydarzenia lub wyniki mogą się znacznie różnić od tych przedstawionych w stwierdzeniach dotyczących przyszłości. Aby zapoznać się z tymi i innymi ważnymi czynnikami ryzyka dotyczącymi firmy Vertiv i jej działalności, należy zapoznać się z dokumentacją firmy Vertiv złożoną w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, w tym z jej najnowszym Raportem Rocznym na Formularzu 10-K i kolejnymi Raportami Kwartalnymi na Formularzu 10-Q. Firma Vertiv nie jest zobowiązana i wyraźnie zrzeka się wszelkich zobowiązań do aktualizacji lub zmiany oświadczeń dotyczących przyszłości, czy to w wyniku pojawienia się nowych informacji, przyszłych wydarzeń, czy też w inny sposób.

A to już wiesz?  Ericsson ConsumerLab: konsumenci gotowi płacić więcej za usługi 5G

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy