Ze statystyk prowadzonych przez firmę MBM Ontrack odzyskiwanie danych wynika, że tegoroczne lato może być rekordowe pod względem liczby przypadków utraty danych spowodowanych gwałtownymi zjawiskami pogodowymi i wysoką temperaturą. Straty swoich klientów będące wynikiem problemów z komputerami w czerwcu i w lipcu MBM Ontrack ocenia na miliony złotych.
W czerwcu i w lipcu br. do największego polskiego laboratorium odzyskiwania danych MBM Ontrack trafiło o 56 proc. więcej przypadków utraty danych, niż w tym samym okresie 2003 r. Ze statystyk lat poprzednich wynika, że najgroźniejszym miesiącem pod tym względem jest sierpień. Jeśli utrzyma się tendencja wzrostowa z czerwca i lipca, tegoroczne lato będzie najgroźniejszym pod względem utraty danych w historii.
Główną przyczyną utraty danych w lecie jest niewłaściwe zabezpieczanie komputerów przed destrukcyjnym wpływem wyładowań atmosferycznych oraz wysokiej temperatury na nośniki danych.
Najczęstszymi powodami utraty danych przez osoby prywatne jest zasłanianie otworów wentylacyjnych i ustawianie komputera w nasłonecznionym miejscu. Zdarzają się także przypadki odłączania hałaśliwie pracujących wentylatorów.
– Użytkownicy nie są świadomi często zbawiennego wpływu tak prostych zabiegów, jak wietrzenie pomieszczenia. Zapobiegliwość polegającą na stosowaniu ?przewiewnych? kieszeni na wymienne dyski twarde, lub takich które posiadają własny wentylator, przejawia bardzo niewielu posiadaczy pecetów ? mówi Przemysław Krejza, szef laboratorium MBM Ontrack.
Znacznie większym problemem staje się zabezpieczenie komputerów firmowych oraz serwerowni.
– Firmowe serwerownie powinny być klimatyzowane oraz dodatkowo zabezpieczane na wypadek awarii klimatyzacji. W przeciwnym razie nadmierny wzrost temperatury może doprowadzić do przestoju w pracy serwerowi i w efekcie do zatrzymania pracy całej sieci informatycznej. Dla dużego przedsiębiorstwa oznacza to przerwanie działalności firmy
i wysokie straty. Zbyt wysoka temperatura w serwerowi może ponadto doprowadzić do utraty strategicznych danych ? powiedział Marcin Musil, dyrektor zarządzający MBM Ontrack, wyłącznego przedstawiciela firmy Ontrack w Polsce i Europie Wschodniej.
Warto pamiętać także o komputerach stanowiących element innego urządzenia. Niedawno specjaliści MBM Ontrack odzyskiwali dane z komputera sterującego pracą linii do produkcji butelek jednej z firm w zachodniej Polsce. Uszkodzenie nastąpiło w wyniku przepięcia spowodowanego burzą. Każdy dzień przestoju oznaczał stratę w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Specjaliści odzyskiwania danych MBM Ontrack radzą:
– jeżeli komputer zaczyna dziwnie pracować na skutek przegrzania, należy go na chwilę wyłączyć; przy braku klimatyzacji pomieszczeniu lub braku możliwości wietrzenia warto pomyśleć o umieszczeniu dodatkowych radiatorów lub wentylatorów na dyskach,
– wieczorem lub w nocy, kiedy jest chłodniej, warto przeprowadzić defragmentację plików oraz kopię zapasową; za dnia raczej nie należy tego robić – takie operacje stanowią znaczne obciążenie dla dysków twardych,
– należy pamiętać o podłączeniu komputera do prądu za pośrednictwem odpowiednio uziemionej listwy zasilającej.
Średnia światowa skuteczność odzyskiwania danych wynosi 76%.