W tym roku Białowieski Park Narodowy uroczyście obchodzi 75. rocznicę restytucji żubra i z tej okazji rok 2004 został ogłoszony Rokiem Żubra. Gdyby nie inicjatywa grupy przedwojennych zoologów, w polskich puszczach i lasach zapewne nie byłoby żubrów. Już w 1925 r. na wolności nie było w Polsce żadnego żubra, a w hodowlach zamkniętych żyło ich zaledwie 6. Dziś w 11 ogrodach zoologicznych, 6 hodowlach oraz 5 siedliskach naturalnych można oglądać ponad 800 żubrów. Kto jeszcze nie widział żubra na własne oczy, niech rusza w plener, by oglądać tego największego ssaka Europy w roku jego jubileuszu.
Najprostszym sposobem obejrzenia żubra będzie zapewne odwiedzenie ogrodu zoologicznego. Najwięcej, bo aż 6 żubrów ma ZOO w Gdańsku. Po 4 żubry można zobaczyć na wybiegach ogrodów w Warszawie, Łodzi i w największym pod względem powierzchni ogrodzie w Polsce ? w Chorzowie. Po 3 żubry mieszkają w najstarszym ogrodzie zoologicznym w Polsce ? we Wrocławiu i w nie mniej zabytkowym ogrodzie poznańskim. Pary żubrów znajdują się w ogrodach i zwierzyńcach w Kadzidłowie k. Ukty, Białymstoku, Toruniu i Lesznie. Jeden żubr czeka na gości najmłodszego polskiego ZOO – w Bydgoszczy.
Dużo ciekawszym wyzwaniem niż wizyta w ZOO może być jednak wyprawa w poszukiwaniu stad żubrów żyjących na wolności. W tym celu najlepiej wybrać się do najgęściej zażubrzonego obszaru w naszym kraju, czyli na północny wschód Polski do Puszczy Białowieskiej (349 żubrów), Puszczy Knyszyńskiej (26 żubrów) lub Puszczy Boreckiej (72 żubry). Każda z nich ma swoją specyfikę i własne atrakcje. Białowieska to bogactwo przyrody i kultur pogranicza. Do tego dochodzą liczne imprezy towarzyszące obchodom Roku Żubra. Poza żubrami w Białowieży można oglądać wspaniale zachowane przykłady architektury białoruskiej. Puszcza Borecka to malownicze krajobrazy złożone z lasów, łąk i jezior. Jest ona także ostoją ponad 140 gatunków ptaków. Natomiast dodatkową atrakcją Puszczy Knyszyńskiej mogą być żeremia ponad setki żyjących tam bobrowych rodzin.
W Polsce północno-zachodniej żubry można podziwiać w stadzie hodowlanym w Międzyzdrojach (10 żubrów) oraz w liczącym 28 okazów stadzie wolnościowym w lasach Nadleśnictwa Wałcz koło Mirosławca. Na południu Polski, jedyne, ale za to liczące w sumie aż 169 szt., stada wolnościowe żubrów przemieszczają się po Bieszczadzkim Parku Narodowym. Stad wolnościowych nie ma w Polsce centralnej i południowo-zachodniej, ale są tam cztery stada hodowlane: w Gołuchowie k. Kalisza (7 żubrów), Smardzewicach k. Tomaszowa Mazowieckiego (19), Niepołomnicach k. Krakowa (22) i w Pszczynie (29).
Dodatkowe materiały:
powyższy tekst do ściągnięcia
pliki graficzne
informacja o Roku Żubra
Wypowiedź Józefa Popiela, Dyrektora Białowieskiego Parku Narodowego
informacje turystyczne
informacje o Muzeum Przyrodniczo-Leśnym Białowieskiego Parku Narodowego
Jeżeli powyższe linki nie działają, skopiuj do paska adresów przeglądarki adres http://media.pekao.com.pl/notatka_21484.html