Białowieża, 16 sierpnia 2004 r. ? W Białowieży od czwartku trwa Ogólnopolski Plener Malarski, zatytułowany ?Rok Żubra?. Impreza już po raz 36 przyciągnęła do Białowieży blisko 20 artystów plastyków. Plener potrwa do 22 sierpnia, a jego zwieńczeniem będzie wystawa, którą do końca października będzie można obejrzeć w Białowieży ? w Muzeum Przyrodniczo-Leśnym, a następnie – od listopada do końca roku – w Filharmonii Białostockiej.
Tegoroczny plener to powrót do organizowanych przez kilka dziesięcioleci, aż do 2001 r. dorocznych Białowieskich Plenerów Malarskich, przygotowywanych przez Związek Polskich Artystów Plastyków. Trwające właśnie 36. spotkanie jest efektem wspólnej pracy białostockiego artysty ? Jacka Schmidta i Białowieskiego Parku Narodowego. Na plener do Białowieży dotarli absolwenci najlepszych akademii z całej Polski; żubry i puszczę malują wychowankowie Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Krakowie oraz absolwenci krakowskiego Instytutu Sztuki.
?Chcemy wrócić do pięknej, wieloletniej tradycji zapraszania do Białowieży artystów, którzy natchnienia szukają w przyrodzie, w prastarej puszczy. Plenery malarskie to nie tylko spotkanie artystów, to także sposób na edukację ekologiczną mieszkańców Białowieży i gości odwiedzających miasto. Właśnie od artystów możemy uczyć jak zachwycić się puszczą. I mimo, że Podlasie słynie zarówno z uzdolnionej młodzieży, kształcącej kunszt artystyczny w supraskim liceum, jak i dojrzałych cenionych artystów, na stałe związanych z tym regionem, warto pokazywać piękno tej ziemi wszystkim, którzy na piękno wrażliwi są szczególnie. To mogą być najlepsi rzecznicy Podlasia? ? deklaruje Jacek Schmidt, komisarz pleneru i wystawy.
Po raz pierwszy w kilkudziesięcioletniej historii plenerów głównym bohaterem spotkań malarskich jest żubr, a wiodącym tematem ? jego symbioza z puszczą. Dlatego też artystów będzie można spotkać nie tylko w Parku Pałacowym, ale także w Rezerwacie Pokazowym Żubrów, a nawet w Obszarze Ochrony Ścisłej Białowieskiego Parku Narodowego.
Plenery to też atrakcja turystyczna dla osób, które lubią podpatrywać plastyków przy pracy ? przez najbliższy tydzień nie trzeba jechać do Kazimierza, aby na własne oczy zobaczyć jak powstają przepiękne pastele i oleje. Codziennie Białowieża i puszcza zamieniają się w wielką pracownię plastyczną. Turyści mają niepowtarzalną okazję, by obserwować artystów podczas pracy przy sztalugach, a od zapachu słynnej trawy żubrówki silniejszy jest w powietrzu zapach gruntowanego płótna i rozrabianych farb.
————————————————-
Białowieski Park Narodowy ? najstarszy park narodowy w Polsce; założony w 1947 roku obejmuje część Puszczy Białowieskiej z drzewostanem pierwotnym. Charakteryzuje się bogatą fauną (żubr, łoś, ryś, gronostaj, jeleń) Puszcza Białowieska jest ostatnim naturalnym kompleksem lasu nizinnego. Jego perłą jest Obszar Ochrony Ścisłej BPN, gdzie od tysięcy lat nieprzerwanie przebiegają spontaniczne procesy naturalne, niezakłócone ingerencją człowieka. Rangę Białowieskiego Parku Narodowego podkreśla uznanie go przez UNESCO za Światowy Rezerwat Biosfery, wpisanie na listę Dziedzictwa Światowego, a w ostatnim czasie przyznanie Dyplomu Europy.
Bank Polska Kasa Opieki SA jest największym bankiem w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem kapitałów własnych i drugą co do wielkości firmą notowaną na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Bank Pekao SA drugą w Polsce sieć oddziałów i bankomatów: 800 oddziałów, 1182 bankomatów własnych i 450 Euronetu. Już teraz Pekao SA jest liderem w dziedzinie obsługi rachunków bankowych przez internet ? ponad 900 tys. klientów ma do nich dostęp za pośrednictwem usługi Pekao24. Już w przyszłym roku taką możliwość uzyskają wszyscy posiadacze Eurokont ? 2 mln 100 tys. osób.