Inteligentne technologie mobilne, chmury obliczeniowe, bezpieczeństwo informacji, systemy IT dla ochrony zdrowia, a także gry mobilne i online wpływają na wartość fuzji i przejęć na globalnym rynku technologicznym. Już drugi kwartał z rzędu wartość ta jest wyższa niż w I kwartale 2000 roku ? czyli w czasach tzw. bańki internetowej – zauważają eksperci z firmy doradczej Ernst & Young.
<
p>Wartość fuzji i przejęć (M&A) na rynku technologii w III kwartale bieżącego roku wzrosła o 8% kwartał do kwartału i 22% rok do roku, osiągając poziom 56,4 miliarda USD – wynika z raportu Ernst & Young Global Technology M&A Update, który swoim zasięgiem objął okres lipiec – wrzesień 2011 br. Wartość umów była najwyższa dla kwartału kalendarzowego od 2007 roku, przed wybuchem światowego kryzysu i po raz kolejny wyższa niż w okresie tzw. ?dot-com boom?u?.
„Rosnąca aktywność na rynku fuzji i przejęć zauważalna jest jedynie w sektorze technologicznym ? mówi Bartłomiej Smolarek, Dyrektor w dziale Doradztwa Transakcyjnego Ernst & Young. ? Analizując zachowanie inwestorów można stwierdzić, że technologia stała się lokatą kapitału na niepewne czasy. Mimo wielu podobieństw z okresem tzw. bańki internetowej, aktualna sytuacja wydaje się jednak nieco inna. Obecnie kapitał lokowany jest w firmy zajmujące się cloud computingiem, bezpieczeństwem informacji i tworzeniem zaawansowanych systemów IT służących porządkowaniu danych ? to są usługi, na które popyt już jest, a będzie jeszcze większy w miarę wzrastającej ilości danych w globalnej sieci. W czasie tzw. ?dot.com boom?u? inwestycje były bardziej ryzykowne, bo często nie wiadomo było czy w ogóle jest rynek dla usług danej firmy technologicznej. Inwestowano w ciemno” ? zauważa Smolarek.
Największe transakcje związane były z inteligentnymi technologiami mobilnymi i analityką biznesową. Dwie z nich miały wartość ponad 10 miliardów USD. To pierwszy raz od I kwartału 2000 roku, kiedy transakcje podobnej wielkości mają miejsce w tym samym trymestrze. Inne transakcje związane były z chmurami obliczeniowymi, bezpieczeństwem informacji, sieciami społecznościowymi, grami online i mobilnymi, a także IT dla opieki zdrowotnej oraz mobilnym Internetem i video.
Wzrost wartości transakcji private equity (PE) był jedną z sił napędowych ogólnego przyrostu wartości fuzji i przejęć. Wartość transakcji PE w III kwartale bieżącego roku wzrosła o 82% w porównaniu do II kwartału i o 86% rok do roku, wynosząc 14,6 miliarda USD. Fundusze PE przyczyniły się do sześciu
z jedenastu umów z III kwartału 2011 roku, o wartości powyżej 1 miliarda USD. Warto zauważyć, że największe oferty PE w tym kwartale miały miejsce w szerokim spektrum technologii przeznaczonych dla takich branż jak opieka zdrowotna, usługi finansowe i edukacja.
Tak jak w II kwartale 2011 roku, duże transakcje stanowiły gros ogólnej wartości fuzji i przejęć w sektorze technologii. Jedenaście najwyżej wycenionych umów miało łączną wartość 40,1 miliarda USD, czyli 71% wszystkich ujawnionych w tym kwartale. Średnia wartość jednej transakcji wzrosła o 14% w stosunku do poprzedniego kwartału i 26% rok do roku , tj. do 221 milionów USD. Jest to poziom najwyższy od 11 lat.
Rośnie znaczenie ?big data?
Jednym z głównych punktów M&A w technologii w III kwartale 2011 roku, było przetwarzanie dużych ilości danych ? tzw. „big data”. Jak wyjaśnia Aleksander Poniewierski, Partner w dziale Doradztwa Informatycznego w Ernst & Young: „inwestycje w przetwarzanie tych danych są nam niezbędne, bo danych już nigdy nie będzie mniej, niż jest teraz – W miarę wdrażania innowacji w firmach na całym świecie powstają coraz większe ilości danych. Są to dane potrzebne, ale ze względu na wielkość ? trudne do analizy. Problem ten nazwano problemem „dużych danych”. Technologie, które pomagają firmom ustrukturyzować takie dane, pozwalają dostarczyć ważnych informacji o klientach i dają wgląd
w ważne dla nich zagadnienia.”
Blisko dwadzieścia transakcji w III kwartale tego roku należało do kategorii analityki biznesowej, w tym jedna transakcja powyżej 10 miliardów USD. Wartość ofert analityki biznesowej powinna również rosnąć w ostatnim kwartale tego roku.
Wolumen transakcji po raz kolejny w dół
Wolumen transakcji w III kwartale 2011 roku spadł o 2% i wyniósł 759 ofert. To już drugi kwartał spadków z rzędu. Jednak z opublikowanych raportów wynika, że spadek wolumenu transakcji w innych gałęziach gospodarki jest znacznie większy niż w sektorze nowych technologii i wynosi około 9%. Wolumen transakcji w sektorze high-tech utrzymuje się na poziomie 700 i 800 ofert, w każdym z ostatnich pięciu kwartałów (począwszy od III kwartału 2010). Zgodnie z raportem Ernst & Young, może to być w najbliższym czasie naturalny, zrównoważony poziom w branży technologicznej. Zjawiskiem zaobserwowanym przez doradców Ernst & Young jest spadek zainteresowania transakcjami trans granicznymi. Zarówno ich wartość jak i liczba spadły o 11% kwartał do kwartału zatrzymując wzrostowy trend, który trwał od 2009 roku.
O raporcie
Global Technology M&A Update, opiera się na dokonanej przez Ernst & Young analizie danych
z FactSet Mergerstat za okres od lipca do września 2011 roku. Do danych FactSet Mergerstat dla celów raportu z III kwartału, sięgnięto 6 października 2011 roku. Aktywność transakcyjna i wyceny mogą się nieznacznie wahać, w zależności od dnia, w którym sprawdzane są bazy danych FactSet Mergerstat. We wszystkich analizach wartości używane są tylko transakcje o ujawnionej wartości.
***
Ernst & Young, to jedna z wiodących międzynarodowych korporacji świadczących profesjonalne usługi doradcze. Ernst & Young w Polsce to ponad 1300 ekspertów pracujących w 6 biurach na terenie kraju. Ernst & Young jest audytorem prawie 20% przedsiębiorstw znajdujących się na liście 1000 największych światowych firm magazynu Business Week. Jest też światowym liderem w dziedzinie doradztwa podatkowego. Firma świadczy usługi w zakresie: audytu, doradztwa biznesowego, księgowości, doradztwa podatkowego, doradztwa transakcyjnego, ulg i dotacji inwestycyjnych, doradztwa na rynku nieruchomości oraz szkoleń.