Jak chronić się przed szpiegostwem gospodarczym i sabotażem w firmach rozmawiać będą uczestnicy rozpoczynającego się dziś w Ryni pod Warszawą IV Kongresu Ochrony Informacji Niejawnych i Biznesowych. Specjaliści szacują, że polska firma z której wyciekną strategiczne dane i będzie zmuszona z tego powodu wstrzymać działanie może tracić nawet 0,5 mln złotych dziennie.
- Szacujemy, że duże i średnie firmy w Polsce straciły w 2007 roku kilkaset milionów złotych. Średni koszt nadużyć związanych z wyciekiem poufnych informacji jednej polskiej firmy to kwota rzędu 2,5 mln złotych. Te astronomiczne sumy dotyczą jednak dużych i średnich dobrze zinformatyzowanych firm, jak np. banki czy firmy telekomunikacyjne. To one najdotkliwiej odczuwają kradzież strategicznych informacji – mówi Paweł Odor, główny specjalista firmy Kroll Ontrack, partnera merytorycznego Kongresu. Co trzecie nadużycie związane z poufnymi informacjami firmowymi popełnia pracownik. Z 43 proc. polskich firm wyciekają strategiczne dane. To wynik identyczny ze średnią światową wynika z raportu firmy doradczej PricewaterhouseCoopers. Działania związane z ochroną informacji niejawnych i biznesowych należą do najważniejszych z punktu widzenia interesów instytucji państwowych oraz firm. Szpiegostwo gospodarcze bądź działania sabotażowe to zjawiska, o których coraz częściej dyskutuje się poruszając kwestie nieuczciwej konkurencji.
Znane są przypadki celowego wprowadzania do firm osób lub do armii żołnierzy przez zorganizowane grupy przestępcze, które chciały w ten sposób uzyskać dostęp do informacji np. na temat miejsca składowania broni lub materiałów firmowych, które można ukraść. Trzeba pamiętać, że przestępczość staje się coraz bardziej złożona. Coraz częściej mamy na przykład do czynienia z tzw. cyberprzestępczością – mówi Tadeusz Koczkowski, prezes Krajowego Stowarzyszenia Ochrony Informacji Niejawnych, organizatora Kongresu.
IV Kongres Ochrony Informacji Niejawnych i Biznesowych potrwa do 28 maja. Skierowany jest do osób, które zawodowo zajmują się bezpieczeństwem i ochroną informacji. Prelegentami są między innymi pracownicy Ministerstwa Gospodarki, eksperci bezpieczeństwa międzynarodowego, pracownicy naukowi oraz przedstawiciele firm technologicznych zajmujących się ochroną danych.