Aktualności

Rynek BPO/SSC w Warszawie

Rynek BPO/SSC w Warszawie
Warszawa, 12.12 2016 r. Informacja prasowa Rynek BPO/SSC w Warszawie Warszawa jest miastem z największą liczbą centrów BPO/SSC w Polsce i drugim, po Krakowie, pod

Warszawa, 12.12 2016 r.
Informacja prasowa
Rynek BPO/SSC w Warszawie

Warszawa jest miastem z największą liczbą centrów BPO/SSC w Polsce i drugim, po Krakowie, pod względem zatrudnienia w tym sektorze. Stolica przeżywa obecnie drugą młodość jako preferowana lokalizacja na centra operacyjne. W tegorocznym rankingu Tholons Warszawa zajmuje 25. miejsce, co oznacza awans aż o 5 pozycji w stosunku do roku 2015.

Według danych Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych warszawski rynek BPO/SSC to obecnie 36 664 pracowników i 160 centrów usług wspólnych. Średnia liczba osób zatrudnionych w jednym centrum w stoilcy to 231 osób, podczas gdy w Krakowie wskaźnik ten wynosi 374. Jest to jeden z czynników stanowiących o wyjątkowości warszawskiego rynku BPO/SSC na tle innych lokalizacji.

Jak podkreślają eksperci Randstad, mniejsze rozmiary centrów w Warszawie sprawiają, że wtapiają się one w krajobraz stołecznych biur i biurowców, nie tworząc wyróżniających się na tle miasta enklaw. Sprawia to, że sektor BPO/SSC w Warszawie uchronił się przez stereotypem miejsca pracy o charakterze nieskomplikowanych, powtarzalnym i mało rozwojowym. Pozytywnemu postrzeganiu sektora usług biznesowych w stolicy sprzyja, większa niż w innych miastach, możliwość przepływu pracowników z części operacyjnych firm do części usługowych i na odwrót.

Powyższe czynniki wraz z rozwiniętym zapleczem akademickim sprawiają, że dostępność kadr jest tutaj największa w kraju. Mimo to koszty wynagrodzeń nadal należą do najwyższych w Polsce, co może wpłynąć negatywnie na kalkulacje opłacalności stworzenia centrum usług w stolicy.

O Warszawie mówi się często jako o lokalizacji drogiej. Tymczasem coraz więcej firm bierze pod uwagę nie tylko koszty zatrudnienia, ale także rotacji pracowników, a ta jest w Warszawie niższa niż w innych miastach. Inwestorzy doceniają również dostęp do silnej bazy studentów i absolwentów uczelni wyższych o różnych profilach oraz do obcokrajowców – mówi Wiktor Doktór, prezes Fundacji Pro Progressio – Od pewnego czasu mówimy o „drugiej młodości” Warszawy jako lokalizacji biznesowej, ponieważ znów coraz częściej pojawia się ona w zapytaniach zagranicznych inwestorów. Obecnie stolica jest siedzibą zagranicznych firm przede wszystkim z USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Skandynawii. Rośnie również zainteresowanie Warszawą inwestorów ze Szwajcarii, co podkreślane było podczas zeszłotygodniowego spotkania Outsourcing Breakfast zorganizowanego przez Fundację Pro Progressio.

A to już wiesz?  Dzień Darmowej Dostawy

W panelu dyskusyjnym na temat rozwoju sektora BPO/SSC w Warszawie, który odbył się w ubiegłym tygodniu na Stadionie Narodowym, udział wzięli Agnieszka Pałac z Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Joanna Mroczek z CBRE, Wojciech Bartz reprezentujący Page Personnel oraz Marek Ozimek z Grupy Nowy Styl.

Fundacja Pro Progressio – misją Fundacji jest wspieranie działań służących rozwojowi i inwestycjom w Polsce,
a także optymalnemu wykorzystaniu zasobów przedsiębiorstw i sektora publicznego w kraju i na świecie.

Pro Progressio realizuje projekty, których celem jest rozwój branży outsourcingowej w Polsce. Fundacja współpracuje z sektorem publicznym (miasta, agencje rozwoju regionalnego, specjalne strefy ekonomiczne, parki naukowo-technologiczne, parki przemysłowo-technologiczne, uczelnie wyższe) i prywatnym w Polsce oraz międzynarodowymi organizacjami sektora outsourcingu. Pro Progressio wspiera, promuje i nagradza podmioty, które przyczyniają się do rozwoju dobrych praktyk w zakresie outsourcingu, optymalizacji procesów oraz kosztów. Fundacja jest pomysłodawcą i organizatorem jedynego niekomercyjnego konkursu dla branży outsourcingu. Celem Outsourcing Stars jest wyłonienie i nagradzanie najprężniej rozwijających się firm outsourcingowych oraz instytucji bezpośredniego otoczenia branży.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy