Taśmy LED profesjonalne, a ekonomiczne
Ze względu na wiele zalet taśmy LED na stałe zadomowiły się w naszych domach. Warto postawić na taśmy profesjonalne, które w porównaniu do ekonomicznych charakteryzują się: 2-krotnie większym strumieniem światła, powtarzalnością barw, lepszą jakością podłoża i dłuższą żywotnością.
Taśmy LED.
Taśmy z diodami LED stosowane są w oświetleniu sufitowym, dekoracyjnym czy meblowym. Dzięki nim stworzymy we wnętrzu odpowiedni klimat i podkreślimy elementy wyposażenia. Na rynku dostępne są taśmy niemal we wszystkich barwach światła, co ułatwia ich dopasowanie do aranżacji. Taśmy LED są łatwe w montażu i można zastosować je praktycznie w każdym pomieszczeniu. Poza tym zużywają mało prądu.
Taśmy ekonomiczne.
Do produkcji taśm ekonomicznych (niskobudżetowych) najczęściej wykorzystuje się diody, które podczas produkcji, nie przeszły procesu selekcji – tzn. nie spełniają wymaganych kryteriów. Stanowią więc tzw. odrzut poprodukcyjny. Zakres barwy tych diod jest bardzo szeroki, a jasność stanowi często tylko 30-50% diod najwyższej jakości.
Taśmy profesjonalne.
Warto wybierać taśmy profesjonalne, szczególnie jeśli zastosowano w nich diody pochodzące od uznanych producentów. Prowadzą oni selektywną segregację LED pod kątem:
– strumienia
– barwy światła.
Dlatego dostarczają diody, które charakteryzują się jak najwyższym współczynnikiem jasności (np. rzędu 130 lm/W). Dzięki procesowi segregacji diod (na poziomie ich produkcji) możliwe jest zapewnienie powtarzalności barwy w każdej dostawie (z maksymalną różnicą, która wynosi np. 10%).
Zbyt cienka warstwa miedzi.
Obecnie do produkcji taśm niskobudżetowych używa się bardzo cienkiej warstwy miedzi. Skutkiem tego moc pobierana przez taką taśmę, w przeliczeniu na metr bieżący, jest mniejsza niż podawana przez producentów.
Sumaryczna moc, którą podają producenci, będzie zgodna dopiero po:
– pocięciu taśmy ekonomicznej na możliwie najkrótsze odcinki (5, 10 cm)
– podłączeniu do zasilania każdego odcinka z osobna.
Wynika to z efektu spadku napięcia na ścieżkach PCB, które nie jest typowym podłożem miedzianym, a mocno domieszkowanym i cienkim.
Grube miedziane podłoże.
W taśmach wysokobudżetowych takie oszczędności nie są wdrażane. W odróżnieniu od taśm ekonomicznych – zbudowane są na podwójnym podłożu, które zostało wykonane z wysokiej jakości miedzi. Grubość tego podłoża można łatwo wyczuć podczas dotyku. Dlatego podawany na taśmach profesjonalnych pobór jest zgodny z rzeczywistością.
Rodzaje taśm profesjonalnych.
W ofercie neoled.com.pl znaleźć można taśmy wysokogatunkowe (m.in. marki Uniled), a wśród nich:
1. Popularne i znane na rynku od długiego czasu – na diodach 3528, 5050.
2. Taśmy, które nie są oferowane w wersji ekonomicznej – na diodach
– 3014 i 5730
– 5050 dwukolorowe (2 chipy w jednej obudowie: biały zimny + biały ciepły), gdzie za pomocą odpowiedniego sterownika możliwe jest sterowanie barwą światła.
Nowy typ taśm wysokogatunkowych.
Zakupić można także niespotykane do tej pory na rynku taśmy RGBW (4 chipy w jednej obudowie 5050). Dostępna jest taśma RGB + biały ciepły oraz RGB + biały zimny. Jeśli zastosujemy odpowiednie sterowniki, będziemy mogli uzyskać:
– dowolny kolor z palety barw
– jednocześnie (jeśli zajdzie taka potrzeba) tylko kolor biały, który jest ciężko uzyskać z taśm RGB.
Jednokolorowe.
Każda z serii taśm jednokolorowych dostępna jest w 3 barwach światła:
– 2800-3000K
– 4000-4500K
– 5500-6500K.
Profile LED do taśm.
Taśmy z diodami LED mogą być umieszczone w specjalnych profilach, które mają kształt długiej, wąskiej szyny, zwykle wykonanej z aluminium. Jeśli na profilu zastosujemy osłonkę mleczną – światło będzie bardziej rozproszone. Wówczas zamiast widocznych, pojedynczych diod uzyskamy jednolitą linię światła. Profile LED zabezpieczają taśmy przed uszkodzeniami mechanicznymi i odklejaniem się. Dużo łatwiej utrzymać je w czystości. Poza tym przedłużają żywotność i czas pracy pasków ledowych.
Więcej informacji nt. taśm LED https://neoled.com.pl/tasmy_led.html