Świąteczne prezenty, które nie podobają się obdarowanym to aktualny temat na przełomie grudnia i stycznia. Co roku o tej porze pojawiają się oferty, które można uznać za próbę pozbycia się prezentu, który nie trafił w czyjś gust.
Sprzedawcy czasem sami deklarują, że wystawiają nietrafione prezenty, choć nie jest to regułą. Czasem takie sformułowanie jest wytłumaczeniem braku dowodu zakupu. W wewnętrznych statystykach serwisu Allegro widać wzrost liczby ofert wystawianych w serwisie przez użytkowników, którzy dotąd byli zazwyczaj kupującymi. Widać też ogólny wzrost liczby wystawionych przedmiotów w transakcjach osób prywatnych. W latach 2010 ? 2012 było to nawet do 1 miliona w okresie po świętach Bożego Narodzenia, a po świętach 2013 prawdopodobnie znacznie powyżej miliona. Większa liczba wystawianych przedmiotów dotyczy wielu kategorii, które można uznać za ?prezentowe?: elektroniki, kosmetyków, ubrań, zabawek, galanterii, itp., trudno jednak jednoznacznie przypisać konkretne oferty do grupy nietrafionych prezentów.
Jak będzie w 2014 roku? Jest bardzo prawdopodobne, że tym roku ofert tego rodzaju będzie znacznie więcej. Jest to pierwszy rok w którym dostępna jest aplikacja na smartfony Allegro Sprzedaż. Umożliwia ona bardzo łatwe wystawianie ofert sprzedaży, bez konieczności używania komputera. Wystarczy zrobić zdjęcie komórką, wpisać podstawowe parametry jak cena, sposób dostawy, forma zapłaty ? i przedmiot natychmiast trafia do sprzedaży. Dotychczas okres nasilonej sprzedaży nietrafionych prezentów następował głównie w styczniu, ale w te święta może być inaczej, jeżeli obdarowani zdecydują się wystawić przedmioty od razu po ich otrzymaniu. Dodatkową zachętą będzie zapewne promocja polegająca na obniżce opłaty za wystawienie przedmiotu przez aplikację mobilną do 1 grosza. Promocja trwa do końca 2014 roku.
To nie jedyna możliwość pożegnania z nietrafionym prezentem. Dla osób, które chciałyby wesprzeć przy okazji szlachetny cel jest inna opcja. W działającym od czerwca 2014 roku serwisie charytatywni.alegro.pl można wystawić także te przedmioty, a zapłata za nie wpłynie na konto wystawiającego, ale do organizacji pożytku publicznego, która ma konto w serwisie. Jedyne co musi zrobić darczyńca to wejść na ten serwis i wybrać konkretną akcję, którą zechce wesprzeć swoim przedmiotem.
Jeszcze inna opcja szlachetnego rozstania się z nietrafionym prezentem to wystawienie go w serwisie rzeczyodserca.pl. Tu, razem z artystami, politykami, sportowcami i innymi znanymi osobami, każdy uzytkownik może wystawić swój przedmiot. Wystarczy nagrać krótki klip (np. telefonem komórkowym), w którym można opiać krótko historię związaną z tym przedmiotem. Potem trzeba wejść na serwis i wystawić przedniot w serwisie wspierającym akcje WOŚP aukcje.wosp.org.pl oraz połączyć film i przedmiot za pomocą interaktywnego formularza. Dotychczas w serwisie pojawiły się przedmioty kilkudziesięciu takich darczyńców jak np. prof. Jerzy Bralczyk, Kasia Kowalska, Rafał Królikowski, CeZik, Zbigniew Boniek czy Joanna Krupa.
dostarczył infoWire.pl