Wakacje to czas, którego dużą część dzieci spędzają samodzielnie lub w grupie rówieśniczej. Chcąc zapewnić im bezpieczeństwo, jeszcze przed wakacjami warto przygotować dzieci na możliwość kontaktów z obcymi osobami, tak by umiały rozpoznać, kto może okazać się fałszywym przyjacielem.
Wakacyjne żniwo
W wakacje przestępcy mają łatwiejszy dostęp do dzieci, szczególnie do tych, które zostają bez opieki albo spędzają czas z kolegami. Dużo czasu dzieci spędzą przed komputerem, w galeriach handlowych, w kawiarniach, na basenach. Statystki policyjne mówią, że problemu przestępczości seksualnej wobec dzieci nie można ignorować. Tylko w latach 2007 – 2009[1], przestępstwami o charakterze seksualnym zostało dotkniętych prawie 25 tys. dzieci, a są to tylko przypadki ujawnione, które objęto dochodzeniem.
Przestępcy seksualni doskonale wiedzą, jak nawiązać bliski kontakt z dzieckiem. Posługując się jego językiem, poznają jego problemy, słuchają, chwalą, poświęcają mu czas i szybko zyskują zaufanie stając się fałszywym przyjacielem. Bez trudu nawiązują kontakt na internetowym czacie i po krótkim czasie dochodzi do spotkania w świecie realnym. Dzieci łatwo dają się namówić na spotkanie, traktując je jak wakacyjną przygodę. Często otrzymują obietnicę drogiego prezentu lub pieniędzy.– mówi Jakub Śpiewak, prezes Fundacji Kdprotect.pl, pomysłodawca ogólnopolskiej kampanii społecznej „Stop pedofilom!”.
Bądź czujny
Choć od 8 czerwca br. obowiązuje nowe prawo, które pomaga chronić potencjalne ofiary przestępstw seksualnych, nic nie zastąpi czujności rodziców. Rodzice muszą pamiętać, że to przede wszystkim na nich spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo dziecka.
Jeszcze przed wakacjami należy nauczyć dziecko zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Trzeba dbać o dobry kontakt ze swoim dzieckiem, aby wiedziało ono, że może się do nich zwrócić o pomoc i radę, gdy coś je zaniepokoi – mówi Magdalena Ciołek, psycholog i wiceprezes Fundacji Kidprotect.pl. Co robić, gdy już dojdzie do przypadku molestowania dziecka? – Przede wszystkim, należy zapewnić dziecku opiekę i fachową pomoc psychologiczną. Wszelkie dowody, takie jak zapisy rozmów na internetowych czatach, smsy, numery połączeń z komórki dziecka należy zebrać i przekazać policji.
Rodzice powinni wiedzieć, gdzie i z kim dziecko spędza wolny czas i reagować natychmiast, gdy coś ich zaniepokoi. Na stronie internetowej www.stoppedofilom.pl pod linkiem „Zgłoś incydent” można zasięgnąć rady i zgłosić wszelkie przypadki molestowania seksualnego dzieci.
Rodzic najlepszym nauczycielem
Rodzice powinni przekazać dziecku kilka ważnych zasad:
– Nigdy nie masz pewności, kto jest po drugiej stronie ekranu. Dlatego nie podawaj nikomu nazwiska, adresu, numeru telefonu, nazwy szkoły, klasy, nazwiska nauczycieli, aby nie mógł ustalić kim jesteś i gdzie cię szukać.
– Chroń swój wizerunek – nie wysyłaj swoich zdjęć osobie, której nie znasz. Nigdy nie wiesz, co stanie się ze zdjęciem, które wyślesz.
– Zapisuj wszystkie rozmowy, które prowadzisz, maile i smsy, które otrzymujesz. Bądź ostrożny, gdy ktoś namawia cię do usuwania wiadomości lub czyszczenia archiwum rozmów. Zwykle proszą o to osoby, które nie mają dobrych zamiarów.
– Zanim spotkasz się z osobą poznaną w Internecie, poinformuj rodziców z kim i dokąd idziesz. Na spotkanie koniecznie zabierz kogoś ze sobą, np. koleżankę lub kolegę. Wróć do domu przed zmrokiem. Nie korzystaj z propozycji podwiezienia czy spotkania w samochodzie.
– Jeśli coś cię zaniepokoiło, powiedz o tym rodzicom.
To powinno zaniepokoić rodziców: · Izolowanie się, zamykanie się w pokoju · Unikanie kolegów, koleżanek i wyjść z domu · Nagła rezygnacja z korzystania z komputera, unikanie odbierania telefonów · Nagła agresja, wybuchy płaczu, nieadekwatne do sytuacji · Zakrywanie ekranu komputera, gdy dorosły wchodzi do pokoju · Pojawianie się w domu nowych przedmiotów z niewiadomych źródeł · Zachowania seksualne nieadekwatne do wieku (do konsultacji z psychologiem) · Samookaleczanie się (cięcie, drapanie, obgryzanie skórek i paznokci, przypalanie się papierosami) · Uskarżanie się na dolegliwości fizyczne (mdłości, bóle głowy) · Zaburzenia snu i łaknienia |
Tab.1 . Objawy sugerujące wykorzystanie seksualne dziecka.
Fundacja Kidprotetct.pl od ośmiu lat zajmuje się problemem bezpieczeństwa dzieci. Jako pierwsza w Polsce podjęła temat bezpieczeństwa dzieci on-line. Prowadzi hotline, do którego można zgłaszać przypadki zagrożeń dzieci przestępczością seksualną. Wspólnie z Rzecznikiem Praw Dziecka realizuje czwartą odsłonę ogólnopolskiej kampanii społecznej „Stop pedofilom!”, która zwraca uwagę dorosłych na problem przestępczości seksualnej wobec dzieci. Fundacja bierze czynny udział w tworzeniu prawa, które chroni dzieci i młodzież przed wykorzystywaniem seksualnym.