Wiadomości branżowe

Żubrowisko znów za rok

Żubrowisko znów za rok
Niedziela była drugim, a zarazem ostatnim dniem III Festiwalu Przyrody "Żubrowisko". W Białowieży dopisała pogoda – uczestnicy mogli w blasku ciepłego słońca podziwiać uroki złotej puszczańskiej jesieni. Nie zawiedli również goście – na festiwal dotarli nie tylko mieszkańcy Białowieży i okolic, ale mieszkańcy całego Podlasia. Na imprezie nie zabrakło też gości z kilku innych regionów – m.in. z Kurpi, Mazowsza, Lubelszczyzny. Po raz kolejny przez dwa festiwalowe dni nieco senne już o tej porze roku miasteczko zamieniło się w królestwo ekologów, podróżników, fotografów, Indian i traperów.Tegoroczne Żubrowisko zainaugurowała uroczystość odsłonięcia w Zwierzyńcu k. Białowieży pomnika Żubra, upamiętniającego polowania cara Aleksandra II w okolicznych lasach. Pierwotny monument stanął przy dworku myśliwskim w Zwierzyńcu w 1862 r., ale już w 1915 został wywieziony do Moskwy. Białowieski pomnik wrócił do Polski w 1924 roku – najpierw do Warszawy, a ostatecznie, cztery lata później, do Spały. W Zwierzyńcu pomnik Żubra pojawił się po ponad 80-letniej nieobecności. Nie jest to jednak kopia pierwowzoru,

Niedziela była drugim, a zarazem ostatnim dniem III Festiwalu Przyrody „Żubrowisko”. W Białowieży dopisała pogoda ? uczestnicy mogli w blasku ciepłego słońca podziwiać uroki złotej puszczańskiej jesieni. Nie zawiedli również goście ? na festiwal dotarli nie tylko mieszkańcy Białowieży i okolic, ale mieszkańcy całego Podlasia. Na imprezie nie zabrakło też gości z kilku innych regionów ? m.in. z Kurpi, Mazowsza, Lubelszczyzny. Po raz kolejny przez dwa festiwalowe dni nieco senne już o tej porze roku miasteczko zamieniło się w królestwo ekologów, podróżników, fotografów, Indian i traperów.

Tegoroczne Żubrowisko zainaugurowała uroczystość odsłonięcia w Zwierzyńcu k. Białowieży pomnika Żubra, upamiętniającego polowania cara Aleksandra II w okolicznych lasach. Pierwotny monument stanął przy dworku myśliwskim w Zwierzyńcu w 1862 r., ale już w 1915 został wywieziony do Moskwy. Białowieski pomnik wrócił do Polski w 1924 roku ? najpierw do Warszawy, a ostatecznie, cztery lata później, do Spały. W Zwierzyńcu pomnik Żubra pojawił się po ponad 80-letniej nieobecności. Nie jest to jednak kopia pierwowzoru, ale nowy projekt autorstwa Józefa Kierskiego i Bogdana Kiesia. Uroczystego odsłonięcia dokonał Włodzimierz Cimoszewicz, Minister Spraw Zagranicznych RP, a jednocześnie miłośnik Puszczy Białowieskiej i Podlasia.

Wszyscy miłośnicy Puszczy Białowieskiej mogli przy dźwiękach muzyki z różnych stron świata obejrzeć kilka filmów – prawdziwych perełek kina przyrodniczego, przygotowanych przez National Geographic i Animal Planet, wziąć udział w spotkaniach autorskich promujących nowe książki przyrodnicze i spotkać się podczas biesiady naukowej.

 ?Po raz kolejny festiwal Żubrowisko był wyśmienitą okazją do spotkania z naukowcami i ekologami, którzy od lat badają życie żubrów w Puszczy Białowieskiej oraz czynnie angażują się w ochronę fauny i flory Podlasia? ? podkreśla Jarosław Bańda z Banku Pekao SA ? współorganizatora i wyłącznego sponsora festiwalu. Dodaje także ?Nas, jako współorganizatorów, cieszy rosnące z roku na rok zainteresowanie festiwalem Żubrowisko. O żubrach i Puszczy Białowieskiej, dzięki tej imprezie, mówi się coraz więcej nie tylko w regionie, ale w całej Polsce. To dobrze wróży nie tylko festiwalowi, ale przede wszystkim podopiecznym Banku ? białowieskim żubrom.?

A to już wiesz?  Orkiestra Jurka Owsiaka już gra w Internecie

Duże zainteresowanie gości festiwalu wzbudziły dwie wystawy zorganizowane w Muzeum Przyrodniczo-Leśnym BPN. Pierwsza z nich prezentowała przyrodę w obiektywie Tomasza Gudzowatego, a druga – była odzwierciedleniem dorobku ilustratorskiego prof. Andrzeja Strumiłło. Podczas Żubrowiska nie zabrakło też atrakcji dla koneserów muzyki ? do Białowieży na koncerty zajrzeli Justyna Steczkowska, czarująca słuchaczy niezwykłym krystalicznym głosem i naturalnością oraz Sambor Dudziński, multiinstrumentalista dzięki muzyce przenoszący słuchaczy w najodleglejsze zakątki świata ? od Ameryki Południowej po Afrykę i Australię. Podczas festiwalu nie zabrakło też prawdziwej egzotyki ? w Białowieży można było spotkać odzianych w kolorowe szaty Indian ze szczepu Huu-Ska Luta i zdobyć pierwsze szlify w technice rzutu bumerangiem.

Już dziś organizatorzy zapraszają wszystkich miłośników przyrody na Żubrowisko, które odbędzie się za rok.

Informacji udziela:

Jarosław Chyra ? dyrektor festiwalu, tel. 0607 567 740

Źródło Bank Pekao SA. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy